Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 88 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Zbrojní zákon: ŽIJEME S NOVÝM ZÁKONEM
Posted on Tuesday, 23. June 2009 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Od prvního února letošního roku musíme své kroky na poli zbraní řídit novelizovaným zbrojním zákonem 119/2002 Sb. Od roku 2003, kdy tento zákon začal platit, je to již několikátá novelizace. Jen se něco schválí, už se to musí změnit, protože to někomu nevyhovuje a tak pořád dokola.

Hned na počátku novely uložil zákonodárce těm institucím, na jejichž zbraně se zákon nevztahuje (zjednodušeně armáda, policie, cizí armády na našem území, muzea), aby své zbraně zabezpečily a vedly evidenci podle tohoto zákona, což dosud nemusely. Předpisy o zabezpečení a evidenci se však na ně vztahují přiměřeně. A definice slůvka přiměřeně, to zřejmě může být problém. Je hezké, že armáda a policie již jsou povinny zbraně ze zákona zabezpečit a evidovat, ale nejasně tušíme, že to dělaly i dříve.

Úlevy pro našince
Při vydávání zbrojního průkazu skupiny C (myslivci) musel žadatel dříve předkládat ověřenou kopii loveckého lístku nebo se ověřování kopie provádělo přímo na policii. Dnes stačí na policii předložit platný lovecký lístek. Zřejmě se bude zakládat o jeden papír méně, což je dobře. Dosavadní praxe byla hloupá.
Jistou úlevu a upřesnění přináší paragraf 12, který se zabývá obsahem žádosti o povolení k nabytí, držení, nošení zbraně kategorie B. Jasně říká, že žádost má obsahovat značku, výrobce zbraně, vzor (model), ráži a výrobní číslo zbraně pouze v případě, jsou-li žadateli známé. Tím se snad zatne tipec některým borcům z okresů, kteří chtěli mít v žádosti za každou cenu úplně všechny údaje. Je to rozumné ustanovení, zvláště v případě tohoto povolení, které je vysloveně formální.
Platnost povolení k nabytí zbraně kategorie B je nyní jasně stanovena na 12 měsíců, což by opět mělo zamezit řadě sporů. Rok na nákup pistole je slušný čas. Navíc nákupní povolení není vázáno na konkrétní zbrojní průkaz, takže když vám ho v průběhu platnosti povolení vymění (každých pět let nebo při rozšíření), není nutné znova žádat.
Pokud se týká kontrol zbraní policií, objevilo zde ustanovení, že v případech hodných zvláštního zřetele je možno dohodnout místo kontroly. Domníváme se, že se uleví těm, kdo mají doma takové množství zbraní, že jejich dopravení na policii ke kontrole by bylo nebezpečné a velmi namáhavé. K těm mohou dnes policisté zajet domů. Ono se to v rozumných okresech stejně dělalo. A jistě se uleví i těm, kdo mají zbraně předložit ke kontrole a jsou momentálně třeba nepohybliví. Rozumná věc.

Neaktivní střelivo
Mezi zbraně kategorie D nyní patří i neaktivní  střelivo a munice, tedy takové střelivo a munice, které neobsahuje výbušniny. Patří sem i střelivo delaborované, znehodnocené, řezy a makety. Vztahují se na ně nyní všechna ustanovení o zbraních kategorie D. Kupříkladu je nesmí nabývat osoby mladší 18 let. Představa, že nebudeme moci dítěti věnovat přívěsek s delaborovanou či vystřelenou nábojnicí před dosažením osmnáctého roku věku, navozuje dojem totální blbosti.

Úleva pro cizince
Nový zákon bohužel zjednodušil získávání zbrojního průkazu cizincům z problematických zemí. Dosud policie nemusela vydat zbrojní průkaz cizinci i přes splnění všech podmínek, pokud nebyl občanem zemí EU nebo NATO. V pořádku. Nyní musí policie vyhovět i v případě, pokud cizinec nesplňuje tyto podmínky, ale má u nás nebo i v jiné zemi EU azyl nebo trvalý či dlouhodobý pobyt.  Týká se to i jeho rodinných příslušníků. Andělé k nám ze zemí mimo EU rozhodně nepřicházejí, takže jim ještě umožníme legální nabývání zbraní.


Zpřísnění pro podnikatele
Jestliže občanům novela zákona mírně ulevuje, rozhodně tomu tak není u podnikatelů. Těm přibyla především nová povinnost při přepravě zbraní. Dosud museli mít povolení pouze při dovozu, vývozu nebo tranzitu zbraní přes území České republiky. Přeprava v rámci republiky nijak regulována nebyla.
Nyní jsou povinni nahlásit pět dní předem i vnitrostátní přepravu více než stovky zbraní a více než 200 000 nábojů nebo jakékoli množství munice. Bezpečnost přepravy zkoumá policie a může ji v případě závad zakázat. Takže jich po tomto zákazu můžete naložit jen 99 a pak už se na vás toto ustanovení nevztahuje... Starost o zabezpečení ze strany státu je chvályhodná, ale možná by bylo lepší to nechat na podnikateli. Slušní policisté prominou, ale může policie zaručit, že informace o přepravě většího množství zbraní a střeliva z policejních kruhů nepronikne k nepovolaným uším? Vždyť se u nás rozkecá všechno..
Zákon upravil také otázku znehodnocování zbraní. Dosud nemuseli ti, kdo dali zbraň znehodnotit, předložit znehodnocenou zbraň policii ke kontrole. Stačil papír od oprávněné osoby. Nyní zbraň musí vidět policisté. Vzhledem k podvodům, které se na poli znehodnocování léta děly a dělaly slušným podnikatelům ostudu, považujme toto ustanovení za rozumné.
V závěrečné části zákona jsou nově obsáhle definovány správní delikty a přestupky na poli zbraní a střeliva. To dříve přesně definováno nebylo.

Amnestie
Zřejmě nejviditelnější a nejpopulárnější projev novely zákona představuje zbrojní amnestie, která vypukla od 1. února. Až do konce července 2009 tak je možné beztrestně legalizovat nelegálně držené zbraně.
Podle zpráv, které vydává policie i podle těch neoficiálních, které si obstarává redakce, zájem o amnestii je. Zda počtem odevzdaných zbraní překoná ty předchozí z let 1996 a 2003, se ještě ukáže. Ostatně bude to také indikátor důvěry v policii a naše politiky. Pokud již naši otcové vlasti důvěru prohospodařili, nebudou výsledky nic moc. V každém případě díky za každou nelegální zbraň, která se stane zbraní legální. Ono těch černých zůstane určitě pořád dost.
Jak ukazuje zkušenost, novela zbrojního zákona pro obyčejného držitele zbrojního průkazu nijak zásadně nezměnila pravidla hry. Někde se šroub povolil a někde přitáhl. Podnikatelům se přitáhl poněkud víc. Řada nejasných formulací se také zpřesnila.
Pokud má někdo z fungování nové verze zákona jiné zkušenosti, nechť nám o nich napíše, protože víc hlav víc ví.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt