Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 85 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Měl jsem v ruce (údajný) Gabčíkův Sten-gun
Posted on Monday, 08. April 2002 @ 12:31:11 CEST od David_Pazdera

Články Ve čtvrtek 4. dubna 2002 jsem si shodou okolností mohl sáhnout na Sten Mk. II, který 27. května 1942 tak fatálně selhal v rukou rotmistra Jozefa Gabčíka. Přesněji řečeno šlo o zbraň, která byla za Gabčíkův samopal předlouhá léta vydávána…

Celá historka je docela banální, takže ji nebudu příliš rozpitvávat. Okolo Stenu Mk. II Jozefa Gabčíka (výrobní číslo FF 209) se u příležitosti blížícího se kulatého výročí atentátu na R. Heydricha už stihla rozvinout poměrně rozsáhlá síť spekulací a dohadů, z nichž mnohé při hledání odpovědi na otázku, proč Gabčík nevystřelil, vycházejí z neznalosti technického řešení této zbraně (teorie o pojistce, možnosti či nemožnosti střelby bez ramenní opěrky, postupu skládání apod.).

V této souvislosti jsme se v redakci SM rozhodli osvěžit si paměť a prověřit některé z nejpravděpodobnějších možností selhání této zbraně studiem dochovaných exemplářů ve sbírkách Historického ústavu Armády ČR. Při té příležitosti mi byl předveden Sten-gun, který v dobách nazývaných „nedávno minulé“ zpestřoval – pamětníci mě opraví či doplní – stálou expozici muzea (na Hradčanech?) jakožto autentická Gabčíkova zbraň. Já tuto výstavku nikdy nespatřil, takže netuším, zda řadový návštěvník již tehdy mohl zjistit, že se tu na něj šije bouda.

Dotyčný Sten totiž nejenže není opatřen naprosto žádným výrobním ani dalším číslem; bedlivé oko naopak před muškou nalezne drobounkou nacistickou „slepici“. Kdyby mi o ní neřekli, asi bych si jí nevšiml. S největší pravděpodobností jde tedy o Gerät Potsdam (někdy též Potsdam Gerät), neboli německou, nanejvýš věrnou kopii samopalu Sten vyráběnou v nevelkém množství (uvádí se 25 až 28 tisíc kusů) na samém sklonku války. To, že je samopal opatřen dřevěnou náhražkou chybějícího závorníku a je vybaven ramenní opěrou, představuje v tomto kontextu celkem nepodstatné detaily.

Ale pozor! Dnes už je i tato kopie Sten-gunu součástí historie. Je to totiž zbraň, která byla mnoha lidmi dlouho považována za Gabčíkův samopal.

Originální zbraň Jozefa Gabčíka se podle dostupných údajů ve sbírkách HÚ AČR nedochovala. Koneckonců proč by taky měla? Osobně se domnívám, že nejspíš záhy po atentátu odputovala kamsi do nitra Říše, a pak – těžko říci. Možná by nebylo od věci hledat v amerických sbírkách.

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 13


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: Měl jsem v ruce (údajný) Gabčíkův Sten-gun (Skóre: 0)
od Nepřihlášený návštěvník v Monday, 08. April 2002 @ 21:50:15 CEST
Jestli se domníváte, že o možnosti zajištění při shazování kabátu, nebo o možné poruše při použití samopalu bez ramenní opěrky hovořím Z NEZNALOSTI TECHNICK0HO ŘEŠENÍ, tak se domníváte špatně. Pokusím se zorganizovat speciálně pro Vás zápůjčku předmětné zbraně, ovšem s tou podmínkou, že přesvědčím-li alespoň deset lidí okolo, omlátím Vám ho o hlavu.
Jan Balcar


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt