Plechový revolver pro čs. armádu
Datum: Čtvrtek, 15. únor 2007 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Za druhé světové války se několik německých zbrojních firem, resp. firem pod německou kontrolou, zabývalo vývojem konstrukčně a technologicky jednoduchého revolveru ráže 9 mm Parabellum.

Zajímavé informace o tomto málo zmapovaném projektu vyšly před ne tak málo lety v německém časopise DWJ, kde se dokonce objevila i rekonstrukce pravděpodobného vzhledu zbraně vyvíjené firmou Mauser (snad to moc nepletu, nechce se mi teď na půdě hledat v krabici příslušné číslo). O tom, jak to bylo s vývojem revolveru z lisovaného plechu v České zbrojovce ve Strakonicích, se zase dočtete v příslušné kapitolce kolegy Jana Skramoušského v nové knize „Československé pistole 1918-1950“ na str. 172. Mimořádnou hodnotu této pasáže nijak nesnižuje absence obrázku, která je důsledkem toho, že podoba strakonického modelu (zvaného RM 44 či ČZ vz. 43) není známa.

Mimo jiné se tady uvádí, že práce na revolveru byly ve Strakonicích zastaveny na základě rozhodnutí Sonderkommision Infanteriewaffen z 30. srpna 1944. „Do chvíle, kdy padlo toto rozhodnutí,“ píše kolega Skramoušský, „byl vyroben pouze jeden funkční vzorek, odeslaný ze závodu včetně výkresové dokumentace, a druhý kus zůstal ve stadiu rozpracování.“ Zkrátka jeden z mnoha válečných projektů, které se z různých důvodů nepodařilo dotáhnout do konce.

Kupodivu, na strakonický revolver se po válce úplně nezapomnělo. V červnu přelomového roku 1950, kdy v československé armádě začala do značné míry nešťastně pojatá první vlna unifikace se sovětskou výzbrojí, si na tuhle zbraň překvapivě vzpomněli pracovníci Vojenského technického ústavu v Praze (VTÚ). Ti tehdy byli v nezáviděníhodné situaci. Na jedné straně jim na vrata bušila Česká zbrojovka s víceméně hotovou pistolí ČZ 491 ráže 9 mm Parabellum, která se podle původních plánů měla vyrábět již od roku 1951. Na druhé straně jim bylo už tehdy jasné, že tenhle „kapitalistický“ náboj si ministr Čepička do armády nikdy nepustí a že je jen otázka času, kdy bude oficiálně zadán vývoj pistole v ráži 7,62 mm Tokarev. (K tomu došlo koncem roku 1950, přičemž České zbrojovce to bylo definitivně potvrzeno až v únoru 1951.)

V létě 1950 už sice pracovníci VTÚ moc dobře věděli, kudy vane vichřice, ale navenek mohli jen naznačovat a dávat přátelské rady. Což činili docela zvláštně. České zbrojovce totiž doporučili, aby se začala urychleně věnovat vývoji jednoduché pistole na náboj 7,62 mm; k čemuž však vzápětí přidali výzvu, aby strakonická továrna eventuelně uvažovala také „o plechovém revolveru, který byl rozpracován za války“ – tentokrát ale na náboj 7,62 mm Tokarev.

Tohle doporučení vypustil z úst buď major Poštulka (pozoruhodná osobnost československé zbrojní techniky, psali jsme o něm před časem v SR), nebo jeho kolega kapitán Sýkora (i ten byl „za kvedlačku“ v mnoha poválečných projektech). Opravdu těžko říct, nakolik to pánové mysleli vážně a nakolik tím jen vyjadřovali své tápaní v radikálně se měnících „politicko-technických“ požadavcích tehdejších armádních špiček. V každém případě není známo, že by tuhle radu ještě někdy zopakovali, natož aby se poptávali, zda se jí náhodou ve Strakonicích někdo bláhově neřídil.

V České zbrojovce na takové koniny ostatně stejně neměli čas – právě se totiž potýkali s náročnou urychlenou rekonstrukcí strakonické samonabíjecí pušky na nový náboj 7,62x45 mm, která měla v žebříčku priorit nejvyšší pořadí. Na krátkou palnou zbraň ráže 7,62 mm Tokarev došlo až později, a to už se mluvilo pouze a jedině o pistoli.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1394