Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Zabezpečeno Armatixem


Zabezpečeno Armatixem
Datum: Monday, 18. April 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V článku o změnách německého zbrojního zákona jsem se nepříliš nadšeně otřel o tamní firmu Armatix, která se snaží prosadit své výrobky a služby za účelem většího zabezpečení zbraní před zneužitím či neštěstím. Zabezpečení před zneužitím se skloňuje ve všech pádech ve firemních materiálech a dojemně souzní s hlasy odpůrců, regulátorů a zakazovačů zbraní. Podívejme se na tuto firmu a její produkci blíže.

armatix Armatix je společností s ručením omezeným, která byla založena roku 2004 jako dcera akciové společnosti SimonsVoss Technologies. Mateřský podnik se zabývá digitálními uzamykacími systémy a systémy, kontrolujícími pohyb osob v objektech či areálech, z nichž jsou zřejmě nejznámější elektronické „píchačky“.
Armatix byl založen jen a jen proto, aby se zabýval zabezpečovacími systémy pro palné zbraně. Jeho produktové řady jsou mezinárodně patentovány.
Sám podnik o sobě uvádí, že má dvacet zaměstnanců v Mnichově-Unterföhringu (výzkum, vývoj a odbyt) a v durynském Petersbergu (výroba, sídlo firmy).
Firma má dva obchodní ředitele. Prvním je zřejmě dravý obchodník Bernd Dietel, který je od roku 2005 také většinovým majitelem mateřské firmy SimonsVoss a tudíž Armatixu.
Druhým obchodním ředitelem Armatixu je od roku 2006 Ernst Mauch. Dříve byl vedoucím konstruktérem a technicko obchodním ředitelem u firmy Heckler Koch, kde mimo jiné odpovídal za vývoj útočné pušky G11, pistole USP a Bundeswehrem přijaté útočné pušky G36. U hecklerů byl třicet let.
Ti pánové nejsou žádní kluci z ulice, kteří něco vymysleli, ale ostřílení kozáci, kteří mimo jiné vědí, jak jednat se státem a podporu státu dostali i ve formě finanční.
Podnik má v současné době také zastoupení pro Českou republiku, takže se již začalo s expanzí mimo Německo. O zastoupení v dalších zemích mi není nic známo.

Armatix
Rozsáhlý stánek Armatixu v Norimberku roku 2008

Quicklock

Zřejmě nejstarším a základním produktem Armatixu je Quicklock, který přišel na svět nejpozději v roce 2006. Zařízení je vyvinuto na míru novele německého zbrojního zákona, která letos vstoupila v platnost a ukládá dědicům zbraní, kteří nemají zbrojní průkaz jejich zablokování úředně uznaným blokačním zařízením. Nebo byl zákon vyvinut na míru Armatixu? To samozřejmě nesmíme ani naznačovat.
Toto zařízení se skládá ze dvou základních částí. Tou první je elektronikou nabitá krabička, kterou je možno uvést do chodu buď zadáním číselného kódu nebo přiložením palce na snímač otisků prstů.
Na tuto krabičku, respektive na trn, který z ní vychází, se nasadí kovový váleček s řadou výstupků, vybavený vlastním čipem. Tento váleček se pak pomocí tohoto zařízení vloží do komory (u dlouhých zbraní) nebo zepředu do hlavě a hlavní do komory (u krátkých zbraní). Elektronické zařízení zajistí, aby se výstupky (lamely) v tomto válečku roztáhly v komoře do stran, znemožnily jeho pohyb a v této poloze je zařízení v hlavni zafixováno. Poté se krabička s trnem vyjmou a mohou jít zabezpečovat další zbraň. A další a další. Vyjmutí vloženého válečku je opět možné pouze po zadání kódu na krabičce nebo po přiložení toto správného prstu.
Odvrtat to nepůjde, prý se při tom zničí i hlaveň. Střílet se může až po vyjmutí válečku, který se vyrábí v řadě provedení tak, aby ho bylo možno použít pro co nejvíce ráží. Ale asi ne pro všechny.
Němečtí novináři při testování systému dokázali během několika minut jeden váleček vyřadit z provozu, když ho mimo hlaveň donutili, aby zafungoval jako kdyby v hlavni byl a měl ji uzamknout. A co teprve dát to do ruky Čechům.

Armatix
Zabezpečování zbraně pomocí systému Quicklock je dobře vidět na řezu pistolí

Armatix
Dvě součásti systému Quicklock
Trustlock

Základem této legrace je systém Quicklock, o němž píšeme výše. Zablokování zbraní si však nebudou provádět dědicové sami, ale pověřené osoby (puškaři, obchodníci se zbraněmi), které budou mít příslušné oprávnění od úřadů a smlouvu s Armatixem. Kódy k odblokování zbraní bude vydávat oprávněným osobám telefonicky nebo po internetu takzvané Truslock Center, zřizované nepochybně Armatixem a dozorované státem. Toto centrum bude také vést záznamy o vydávání kódů a o jednotlivých odblokováních zděděných zbraní.
V materiálech Armatixu kupodivu není uvedeno, kdo celou tuto legraci bude platit, ale dovolím si hádat, že nebohý dědic zbraně. Ostatně je to služba, že...A zákazníky by dodávala státní správa. Nebylo by úniku.
Systém je také nabízen k blokaci zbraní „spící armády“, tedy té, která má zbraně uloženy doma. To by bylo něco pro hochy, kteří nemohou spát z toho, že švýcarští vojáci mají zbraně doma. Než se jim to jednou sebere, mohlo by se to nejdříve zablokovat. Kód k odblokování by voják dostal s povolávacím rozkazem třeba prostřednictvím SMS. Nádherné.


Baselock

Třetím produktem, který Armatix nabízí zatím jen na veletrzích a v prospektech a nikoli na svém webu, je Baselock. Pracuje vlastně na stejném principu jako základní Quicklock, ale slouží k odkládání zbraní a jejich připevnění třeba ke zdi, ke stolu, k trezoru. Jde vlastně o velmi pěkně tvarovanou plastovou polici s vybráními pro uložení zbraní, ze které vybíhají stejné válečky, jaké se  u modelu Quicklock zasouvají do hlavně. Zde jsou však tyto válečky nebo chcete-li blokační prvky, pevně spojeny s policí a ta se zdí. Poté, co se na ně zbraně nasadí, jsou zafixovány a sejmout je můžete až po zadání kódu nebo přiložení oprávněného prstu k čtečce otisků.
Poměrně efektní věc na služebnu, kde budou zbraně pod neustálým dozorem a bude-li někdo hodný, šéf mu tu jeho za odměnu odblokuje. Pokud nezapomene PIN a nebo si při svačině neufikne bříško certifikovaného prstu.

Armatix
Prezentace systému baselock v Norimberku 2008

SmartGun-nejlepší na konec

Armatix došel na své cestě ještě dále. Vyvinul zbraň, která v zásadě pozná, jestli s ní zachází osoba oprávněná nebo nikoli. Neoprávněný si nevystřelí, ikdyž ono to není tak úplně přesné.
Ta pistolka má poněkud atypické tvary a vypadá futuristicky, protože se do ní musí vejít elektronická hejblata. Aby jste mohli s touto zbraní střílet, musíte si na ruku nasadit cosi, co vypadá jako tlustší hodinky. Hodiny to také ukazuje, ale především je to schopno zablokovat nebo odblokovat zbraň. Stačí přiložit oprávněný prst na snímač otisků prstů a dosud nestřílející zbraň se začne chovat jako pistole. Pistoli lze naprogramovat (pomocí programovacího zařízení) i pro více uživatelů, takže je schopna komunikovat s více hodinkami. Navíc lze nastavit čas, od kdy do kdy je zbraň aktivní, takže až např. strážníku Hansovi skončí směna, prostě si nevystřelí. Ani v případě, že zrovna pronásleduje lupiče, na kterého natrefil cestou na služebnu... Nevystřelí si ani když ztratí hodinky. Na jaké baterie to funguje, výrobce neuvádí, ale doufám, že budou vytrvalé.
O samotné zbrani toho Armatix mnoho neuvádí. Tvrdí jen, že je malorážová, což může znamenat leccos. Vzhledem k náročnosti přípravy sériové výroby zbraně (zvláště plastového rámu) lze předpokládat spolupráci s nějakou zbrojovkou, protože tohle s dvaceti lidmi vymyslet a sériově vyrábět asi nepůjde.
V každém případě i toto zařízení se prezentuje jen na veletrzích, kde visí na panelu a jsou o něm vydány prospekty. Na firmením webu a tudíž v aktuální nabídce není.

Armatix
Chytrá zbraň SmartGun, která bude střílet jen tomu, kdo má na ruce příslušné „hodinky“, byla prezentována pouze na panelu. Vzít si ji do ruky možné nebylo a v aktuální nabídce není. Zřejmě ještě není vše hotovo tak, jak má být.

Nebezpečný Armatix?

Sám Armatix se svými hračičkami nepředstavuje nebezpečí. Když se použití jeho výrobků omezí na pouhé zabezpečení zbraní občanů, kteří je zdědili a nemají zbrojní průkaz, mnohým lidem to zřejmě uleví.
Nebezpečný však je Armatix v kombinaci se zakomplexovanými politiky, protizbraňovými křiklouny, neznalými novináři a hlavně se státní mocí. Těmto lidem vkládá do ruky další hračku a „zaručený“ způsob, jak omezit zneužití zbraní.
Běda nám však, kdyby byly tyto výrobky napasovány do zabezpečení zbraní legálně držených majiteli zbrojních průkazů. Pokud by byla nastolena možnost Armatix nebo trezor, nevidím zde problém. Ale očekával bych spíše Armatix a ještě trezor, čili metodu dvou prezervativů. Aby výrobci trezorů neronili slzy a přiživil se ještě někdo.
Už se vidím, jak v případě nějakého přepadení letím k trezoru, třesoucíma se rukama ho odemykám, odblokuji přístrojkem od Armatixu zbraň (a ejhle, baterky jsou vybité!), cpu náboje do zásobníku...a útočník čeká, až budu připraven hájit svá práva.
Systém Trustlock, aplikovaný u zbraní zděděných lze v případě dostatečné tuposti výrobců zákonů nepochybně aplikovat na všechny zbraně, takže před jejich použitím by majitel musel zavolat nebo mailovat Velkému Bratrovi, který by rozhodl, zda může nebo nemůže jít střílet. Nebo by se stavil v obchodě a odtud by Velkému Bratrovi zavolali za něj.
Doufám, že předchozí odstavce jsou jen výplody mé bujné fantazie.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui 1/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2354