PISTOLE WALTHER P.38
Datum: Saturday, 17. December 2016 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Tato německá pistole má své kořeny ve 30. letech 20. století, kdy se firma Walther po úspěchu pistolí PP a PPK odvážně pustila do konstrukce armádní pistole. Zbraň má za sebou léta bouřlivé služby v armádě Říše velkoněmecké, jakož i poklidná léta ve výzbroji Spolkové republiky Německo, ať již neúplné nebo po roce 1990 sjednocené.

Zbraň byla dodávána říšské branné moci neoficiálně již v roce 1938, ale oficiálně byla zavedena až 26.dubna 1939. Výroba zpočátku probíhala v provizorních podmínkách, protože výrobní linka byla dokončena až koncem roku 1939 a plné výrobní kapacity bylo dosaženo až na přelomu července a srpna 1940.

P.38
Pistole Walther P.38 z výroby firmy Carl Walther. Zásobník vyrobila Erste nordbohmische Metallwarenfabrik Adolf Rössler, Niedereinsiedel (dnešní Dolní Poustevna). Východočeské muzeum v Pardubicích.

První výrobce byla pochopitelně firma Carl Walther, která používala krycí kód ac. Vzhledem k tomu, že tato firma nestačila vyrábět takové množství pistolí, které bylo nutné pro potřeby války, dalším výrobcem se proto stala firma Spreewerk se sídlem v Berlíně, konkrétně její závod v Hrádku nad Nisou. Zbraně této firmy jsou značeny cyq a okolnosti výroby zbraně u této firmy nedávno ve své knize skvěle popsal Jan Balcar.
Jako poslední výrobce zahájila výrobu pistolí P.38 firma Mauser, která používala krycí kódy byf a SVW. Jelikož zde dobíhala výroba pistolí P.08, začali zde Walthery vyrábět až od listopadu 1942. U Mausera, jehož podnik byl obsazen Francouzi, běžela výroba pro potřeby Francie až do roku 1946.

P.38
Pistole Walther P.38 od firmy Spreewerk v Hrádku nad Nisou. Východočeské muzeum v Pardubicích.

Od května roku 1957 se pistole Walther P.38 vyráběla v Ulmu, kde byla znovu založena firma Carl Walther. Zbraň se vyráběla pod označením P1 pro potřeby armády Spolkové republiky Německo (Bundeswehr), německé policie a vyvážela se (zřejmě v nemalém množství) i do zahraničí.  Na rozdíl od předválečné výroby měly poválečné pistole tělo z hliníkové slitiny, takže jsou od předválečných snadno rozeznatelné již podle váhy a pochopitelně také podle značení.
V roce 2005 byly pistole P1 po více než 65 letech vyřazeny z výzbroje německé armády a nyní se objevují za rozumnou cenu v obchodech se zbraněmi. Pistole P.38, které se vyráběly za války, jsou pochopitelně sběratelskou obcí ceněny mnohem více.

P.38

Zbraň má závěr uzamčený kývavou závorou na kulise hlavně pod nábojovou komorou a spoušťový a bicí mechanismus je dvojčinný. Kohout je vnější a jednořadý zásobník pojme 8 nábojů ráže 9 mm Luger. Pracovní cyklus zbraně je založen na využití energie zpětného rázu a závěr je pochopitelně uzamčený.


Pistole Walther P.38

Ráž:                           9 mm Luger
Celková délka:      216 mm
Celková výška:     137 mm
Délka hlavně:       125 mm
Hmotnost:             960 g

Pistole P1:

Ráž:                           9 mm Luger
Celková délka:      215 mm
Celková výška:     136 mm
Délka hlavně:       124 mm
Hmotnost:             780 gTento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009 spolu s informacemi o airsoftových pistolích tohoto typu.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3098