REVOLVER Z WHITNEYVILLE     
Datum: Sobota, 14. leden 2017 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Méně známé americké revolvery, to je materiál na tlusté knihy. Všichni, kdo máme rádi zbraně z dob Divokého západu a poněkud civilizovanějšího východního pobřeží, tušíme a víme, že na trhu revolverů se v Americe nepohybovali jen pánové (firmy) Colt, Remington nebo Smith&Wesson. Existovala dlouhá řada menších výrobců, kteří se svými konstrukcemi neuspěli nebo zapadli do zapomnění prostě proto, že jen kopírovali to, co vymysleli jiní. Mezi firmy, které se nikdy nedostaly tak úplně na výsluní, ale dlouhou dobu se držely někde v pozadí, patřil podnik Eli Whitneyho.

whitneyville Ze starších čísel Střelecké revue víme, že Eli Whitney (1765-1825/26) působil v New Haven v Connecticuttu. Patřil k významným americkým odborníkům na zbraně. Jeho firma Whitney Armory je připomínána v letech 1798-1888. Stála blízko New Haven a tomu místu se později žačalo říkat Whitneyville. Podnik vyráběl zbraně různých cizích i vlastních konstrukcí pro americkou vládu i civilní trh. Co si kdo objednal, to vyrobil. Žádný ohromující nápad se zde však nekonal.

Whitney

Jeho synovec Eli Whitney Blake  je připomínán od roku 1826, kdy od strýce, jenž měl vlastní děti, převzal firmu spolu se svým bratrem Philosem Blakem. Od roku 1841 nebo 1842 vede mladší Whitney firmu sám. Proslul jako výrobce Coltových revolverů Walker. Jeho výrobní kapacita prostě byla ve správnou chvíli k dispozici a tak vlastně napomohl Coltovi k návratu do zbrojního podnikání (víc ve Střelecké revui 9/2009). Kdyby tehdy nebyl k dispozici Whitney, vyrobil by revolvery někdo jiný. A nebo taky ne.
Sortiment firmy byl i za mladšího Whitneyho velmi rozmanitý. Vyráběly se zde perkusní revolvery, předovky pro armádu i civilisty a také první zadovky. Někdy ve vlastní režii a jindy na něčí zakázku.

Whitney

Nejpozději na počátku 70. let 19. století firma přešla k výrobě kapesních  revolverů-zadovek vlastní konstrukce. Někdy v té době se podnik přejmenoval na Whitneyville Armory. V roce 1888 Whitney prodal svoji firmu nedaleké úspěšnější zbrojovce Remington. Ostatně táhl ten podnik přes 60 let, takže měl nárok na důchod.
Zbraně, které ve Whitneyville vyráběli, patří k těm vzácnějším, které se vyskytují na americkém trhu se sběratelskými zbraněmi. Ovšem kromě Walkerova Colta rozhodně nedosahují nijak závratných cen. Nejsou to zbraně legendární. Jsou jen vzácné. A jestli jsou vzácné v Americe, tak u nás to o zbraních z Whitneyville platí několikanásobně víc. Pokud je k nám nedovezli krajané, kteří se v 19. století vrátili z Ameriky, tak už můžeme spoléhat jen na obchodníky a nadšené sběratele.

Whitney do kapsy
A právě díky ochotě jednoho z našich sběratelů jsme měli možnost vzít do ruky a prozkoumat jeden vzácný výrobek z továrny, která učinila Colta Coltem.
Leží před námi kapesní revolver. Typové označení na něm nenajdete. Dokonce se bojíme, že žádné takové ani neměl. Jenom na hlavni je rytý nápis „WHITNEYVILLE ARMORY CT. U.S.A.“

Whitney

Pro tuto zbraň se nám přes všechnu snahu nepodařilo dohledat jednoznačné modelové označení. Můžeme-li usuzovat podle aukčních katalogů, zpravidla je tato drobnost zahrnována pod označení Whitneyville Armory 22 Cal a vzhledově se neliší od pětiranového modelu Whitneyville Armory 32 Cal a Whitneyville Armory 38 Cal. Ačkoli to na zbrani není vyznačeno, pravděpodobně vznikla na základě patentu uděleného 23.května 1871. Tyto kapesní revolvery se vyráběly od roku 1871 do roku 1879 a celkem se vyrobilo asi 30 000 exemplářů. To není málo ani mnoho Revolvery tohoto modelu se údajně prodávaly také pod obchodními názvy Monitor, Defender nebo Eagle, ale sami jsme na takto značené zbraně zatím nenarazili.

Whitney

Rámy všech těchto revolverů byly mosazné, ale lišila se jejich povrchová úprava. Nejčastější bylo černění, potom následovala čistá mosaz na rámu a černění na hlavni. Objevovaly se údajně i niklované zbraně, ale neviděli jsme je ani na obrázku, takže nemůžeme sloužit.
Naše zbraň se od většiny kapesních revolverů této řady odlišuje hlavní kruhového průřezu. Tato skutečnost ji zcela jistě činí vzácnější. Ale vzácný neznamená v tomto případě extra drahý, ačkoli tohle za hubičku nepořídíte ani v dnešní krizi.
Zbraň nese výrobní číslo 726. Za třemi čitelnými číslicemi výrobního čísla  jsou vyraženy dva obtížně identifikovatelné znaky. Nevylučujeme, že se jedná o torza číslic 4 a 0, takže by se mohlo jednat o výrobní číslo 72640, ale tak vysoká výrobní čísla jsme u kapesních revolverů Whitney nezaznamenali. Proto pracujme s výrobním číslem 726.
Hlaveň má kruhový průřez s mosaznou muškou, hledí tvoří zářez v rámu. Na hlavni je rytý nápis „WHITNEYVILLE ARMORY CT. U.S.A.“
Rám je mosazný, uzavřený, jednodílný. Válec má sedm komor, lze ho vyjmout za účelem odstranění vystřelených nábojnic po vytažení osy válce. Osu válce však nelze z rámu zcela vyjmout, takže ji nemůžeme ani teoreticky použít k vyražení vystřelených nábojnic z válce. K nabíjení je uzpůsobena část rámu vpravo za válcem, kde je vybrání. Takže nabít prázdný válec lze rychle, ale s vybitím je to problém. Pokud se podaří vystřelené nábojnice prostě vyklepnout, jde všechno hladce. Pokud nikoli, tak to střelce zdrží.

Whitney

Bicí mechanismus je jednočinný s pojistným ozubem. Spoušť není, jak bylo zvykem u tehdejších amerických kapesních zbraní, kryta spoušťovým obloučkem. Střenky rukojeti typického tvaru, označovaného jako ptačí hlava, jsou hladké, z ořechového dřeva, připevněné šroubem. Zbraň nese stopy běžného nošení a na hlavni v minulosti byla místy jemná koroze. To je ovšem u revolveru pro běžné denní nošení normální. Pro nás tento pozdrav z Whitneyville znamená připomínku místa, kde přispěli k vzestupu Samuela Colta.

Revolver Whitneyville:

Celková délka 160 mm
Délka hlavně 81 mm
Délka válce 17 mm
Počet komor 7
Ráž 22 Short
Hmotnost 276 g

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2010.

Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3101