Pistole od motorkáře
Datum: Wednesday, 11. October 2017 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V Americe existují desítky ladičských firem. Některé jsou malé a jiné velké. Některé jsou proslulé a po jiných za chvíli právem pes neštěkne. Ovšem i mezi těmito firmami existují mnohé rozdíly. Některé vám dodají jen součástky, jiné vám vyladí donesenou zbraň, další vám postaví zbraň z vlastních součástek, jiné ze součástek od subdodavatelů. Kvalitní design je dnes už všude samozřejmostí, ale není tomu tak u výzdoby. Někde vám prostě zdobenou zbraň nedodají, protože oni vyrábějí zbraně na střílení a ne do vitriny. Jinde dodávají zbraně výhradně zdobené, takříkajíc v dárkovém balení.

Jednu z firem, které si se zbraní pro vás vyhrají tak, aby byla naprosto originální, jedinečná a snadno rozeznatelná od zbraní ostatních pánů střelců, je americký podnik Morris Custom Pistols. Tedy podnik. Tahle firma je, podobně jako mnohé jiné, podnikem jednoho muže, který na vaší zbrani pracuje od začátku až do konce. Slízne všechnu slávu, bere všechny peníze, ale také musí řešit všechny problémy, pokud ovšem nastanou.

Ten jeden muž, na kterém to vše stojí, se jmenuje Mark Morris a k výrobě laděných pistolí se dostal jako praktický střelec. V roce 1979 začal střílet IPSC. Protože nebyl zcela spokojen s fungováním své pistole Colt Gold Cup s náboji PMC, začal na zbrani s pomocí místního puškaře provádět úpravy, až se oba dobrali kýženého výsledku.
Dalších sedm let se nynější puškař živil jako komerční fotograf všemožných výrobků pro katalogy. Získal tak smysl pro detail. Stále střílel, ale s prací puškařů, kteří ladili zbraně pro sportovní střelbu, byl víc a víc nespokojen nebo z ní byl prý dokonce nešťasten.

A tak si od roku 1986 začal opět upravovat své zbraně sám, tentokrát s pomocí kamaráda Boba Rectora, nadaného strojaře a příležitostného nadšeného puškaře-pistoláře (čili pistolsmitha). A jelikož se panu Morrisovi pod tímto vedením dařilo, chtěli od něj své zbraně upravit nebo rovnou postavit také kamarádi. A pak se přidali kamarádi kamarádů… Okruh jeho zákazníků se záhy rozšířil na celý stát Washington. Až do roku 1993 ale dělil svůj čas mezi své původní zaměstnání fotografa a puškařinu. Postupně stále víc nestíhal a připadal si prý jako na jako na útěku. Znáte ten stav?

A tak se na počátku roku 1993 pan Morris rozhodl puškařit na plný úvazek a vše ostatní vypustit. Dnes sídlí v ani ne dvoutisícovém městečku Oroville ve státě Washington.
Firma Morris Custom Pistols nepatří k těm, které nevyrábějí na sklad. Tady se vyrábí  upravuje individuálně podle požadavků každého konkrétního zákazníka, ale i zde nabízejí vedle zbraní podle vaší fantazie některé osvědčené výrobky. Neleží však ve skladu a než je pro vás vyrobí, vy si můžete vymýšlet, co by na nich mělo být jinak.
Prioritou zde jsou, jako ostatně u všech amerických ladičů, Colty 1911 a jejich klony. Bez nich to asi nejde, neb by nebylo na chleba.

Colty 1911 v ráži 45 ACP a 38 Super Auto nabízí firma ve třech produktových řadách, které vycházejí ze standardních továrních výrobků Colt (velikosti rámů Government, Commander, Officer) nebo z jejich klonů (Springfield).
Ta první řada se jmenuje Tactical Carry a představuje ji vyladěná a ladičskými díly vybavená pistole Colt Series 80 s firemními mířídly a střenkami s plastického materiálu micarta, opatřenými rybinou. Všechny kovové části zbraně s výjimkou hlavně jsou černěné technologií odolnou proti otěru i chemickými vlivům.
Pistole z řady Tactical Elite se pozná na první pohled podle toho, že má jemně zdrsněnou i přední stranu rukojeti a další ploška zdrsnění se nachází nejen po stranách zadní části závěru, ale také vpředu po stranách závěru za muškou. Spoušť je velmi výrazně odlehčená, mířidla pocházejí z domácí stáje. Střenky jsou stále plastové a povrchová úprava je niklovaná.

Základem pistole řady Carry Comp je Colt Government model. Zbraň je vybavená kompenzátorem. Spoušť je odlehčená dvěma otvory ve tvaru písmene L. Přední část rukojeti je velmi jemně zdrsněná. Vyrábí se jako niklovaná nebo černěná a je zdobená rytinou s rostlinným motivem.
Na všech zbraních této řady zůstává původní výrobní značení, které se doplňuje p signaturu ladičské firmy.
Druhá letitá konstrukce, kterou američtí pistoláři alespoň trochu berou na milost, je Browning HP 35. Pan Morris nabízí dvě provedení. To jednodušší se jmenuje Basic. Je to v zásadě pouze vyladěné, zbavené zbytečných hran a opatřené novou černou povrchovou úpravou. Mířidla jsou od Morrisů.
Provedení Elite je překopané podstatně víc. Má vše, co předchozí model, ale povrchová úprava je podstatně kvalitnější, teflonová. Navíc chcete-li, můžete mít místo mířidel Morris mířidla Novak. Kohout je vyměněn za kohout ve stylu pistole Colt Commander. Přední i zadní úchopová plocha rukojeti jsou velmi jemně zdrsněné.
Ceny zbraní z dílny Marka Morrise rozhodně nejsou lidové. Ruční práce je ruční práce a individuální péči každé jednotlivé zbrani je nutno zaplatit. A tak ty levnější zbraně stojí něco pod sedm tisíc dolarů a ty dražší se pohybují kolem osmi až deseti tisíc. A to, prosím, mluvíme o zbraních ze základních řad. Pokud si někdo vymyslí něco ještě náročnějšího, jde to hodně přes deset tisíc dolarů a vysoko se pohybují i Morrisovy výrobky, které vznikají proto, aby se puškař pobavil a nevyšel ze cviku.

Majitel firmy je také vášnivý lovec a rád se touto skutečností chlubí. Kromě toho, že loví dlouhou zbraní, s oblibou experimentuje s lovem pomocí klonů pistole Colt 1911. A jde mu to. A také učí lovit svého syna. Kolik mu mohlo být, když začal chodit s tátou lovit. Podle fotek tak šest nebo sedm. To by u nás mnozí odpůrci zbraní asi nerozdýchali.
Mark Morris není jen milovník pistolí. Miluje taky motorky. Zvláště značku Ducati. A přes motorky se dostal k dobročinnosti. Organizuje motorkářské akce, jejichž výnos jde nadaci na podporu lidí s  chorobami ledvin. Jako sponzory získal řadu kolegů, kteří se profesionálně zabývají zbraněmi.
 

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3156