Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - LEGENDA DEMAS


LEGENDA DEMAS
Datum: Sunday, 05. November 2017 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Lovci v celé Evropě jsou stále náročnější. Vzhledem k tomu, že území Evropské unie patří k nejbohatším částem světa (a my patříme k unii), mohou si zdejší myslivci dovolit stále náročnější zbraně. Protože dnešní lovec v první řadě neloví pro maso a lov je pro něj spíše obřadem, je ochoten do své zbraně investovat vysoké částky.

demas Každý něco extra
Navíc takřka každý lovec chce mít zbraň, která se nějak odlišuje od zbraní jeho kolegů. Objeví-li se na honu tři stejné, byť luxusní zbraně, pocit výlučnosti z té mojí se poněkud ztrácí.
Proto evropské i mimoevropské zbrojovky nabízejí vedle sériových zbraní zbraně  v luxusním provedení.  Při zbrojovkách vznikají custom-shopy, které zušlechťují sériové lovecké zbraně k dokonalosti. Vznikají vybrané rytiny, pažby se zhotovují z exkluzivních kusů dřeva, mechanismy se vylaďují k naprosté dokonalosti. Vedle vyladěných sériových zbraní pak také vznikají zbraně luxusní od samého počátku-zbraně zakázkové.

Spojení nebo pohlcení
Tento trend nějakým způsobem postupně zachytily všechny evropské zbrojovky, vyrábějící zbraně sériově. Známá firma Verney-Carron, která působí ve francouzském Saint Etienne v departementu Loire, svůj problém s exkluzivními zbraněmi před několika lety vyřešila akvizicí jiné firmy. Převzala zavedenou puškařskou firmu Atelier Demas ve stejném městě. Firma Demas vyrábí právě luxusní zakázkové zbraně. Firmě, založené v 60.letech 20.století, se zřejmě po obchodní stránce příliš nedařilo, takže přechodem pod křídla většího zavedeného podniku byla zachráněna pracovní místa řady kvalifikovaných řemeslníků a umělců.
Verney Carron zachoval zaměření firmy Demas na luxusní zbraně a učinil z ní vedle pokračující produkce luxusních zbraní vlastní řady svůj custom shop. Postupně puškařství začlenil do struktury podniku, takže název Atelier Demas je pomalu (ale velmi pomalu) upozaďován a prosazuje se označení Atelier Verney-Carron. V signaturách zbraní, které jsme mohli vidět, se v současné době objevuje jak označení Atelier Verney-Carron, tak název Atelier Demas, ale i signatura Paul Demas Artisan. Někde jsou i dvě signatury najednou.

Pouze na zakázku
Atelier Demas vyrábí zbraně pouze na zakázku. Výroba na sklad neexistuje. Zákazníci kontaktují buď přímo firmu Demas, ale daleko častěji přicházejí s obchodníky, kteří zastupují v dané zemi či regionu firmu Verney-Carron. Zbraň si zákazník může vybrat z katalogu nebo si ji může nechat vyrobit na míru včetně výzdoby. Samozřejmě je možné zařídit i výrobu standardního modelu Verney-Carron v exkluzivním provedení.
Hlavně firmě Demas dodává mateřský podnik Verney-Carron, ale svazky si již puškaři sestavují a letují sami. Vyrábějí si zde i vlastní lůžka hlavní ke zbraním s lůžkovým závěrem.

Demas-baskule
Takhle hranatá baskule by se snad nikomu nelíbila

Demas-opracování baskule
Opracovat baskuli tak, aby získala tvar lahodící oku a ruku nezraňující, musejí vedle strojů v konečné fázi šikovné ruce mistra puškařeVýběr dřeva
Jestliže se při výrobě kovových částí zbraně prosazují dodávky od firmy Verney-Carron, pak dřevo se pro Atelier Demas nakupuje zvlášť. Jezdí se vybírat konkrétní přířezy do Turecka a na Kavkaz. Sušení dřeva probíhá přirozenou cestou v místnosti k tomu určené. Pro výrobu se smí používat jen přířezy, které mají vlhkost 12% a nižší. Vlhkost konkrétního přířezu lze přímo ve skladovací místnosti ihned zjistit digitálním vlhkoměrem.
Místnost s přířezy není jakýmsi zaprášeným skladem, ale je součástí administrativních a reprezentačních prostor firmy. Procházejí přes ni zákazníci, kteří vstupují do jednací místnosti, kde se přijímají zakázky a vydávají zbraně. Zákazník si tak může ihned a na místě vybrat přířez dle svého gusta. Proto se všechny přířezy jen lesknou.

Demas pažby
Přířezy již dostaly tvar pažeb. Zpracování dřeva ještě není zdaleka dokončeno, ale i v této fázi je na první pohled jasné, že kvalita dřeva není ledajaká.

Rytiny
Rytci, kteří pracují pro Atelier Demas, jsou sice zaměstnanci firmy, ale pracují doma a do podniku pouze docházejí pro práci a s prací. Podnik, který ročně vyrobí kolem 300 zbraní, takto uživí osm až deset lidí. Rytina je pochopitelně nabízena v několika stupních dokonalosti. Horní hranice náročnosti rytiny prakticky neexistuje. Podobně vznikají mimo sídlo podniku také rybiny.

Dvojáky
Vlajkovou lodí značky Demas jsou zcela jistě dvojáky řady Express. Všechny mají shodně řešený závěr i bicí a spoušťový mechanismus, stejně jako mířidla. Vzájemně se však liší délkou hlavní, pažbou, absencí nebo přítomností zámkových desek, vyhazováky nebo vytahovači. Dvojáky v evropských rážích 9,3x74 R, 8x57 JRS, 7x65 R a 30 R Blaser jsou standardně vybavovány jednospouští.
Dvojáky téže řady v tropických rážích 500 Nitro Express, 470 Nitro Express a 375 Holland&Holland Magnum mají pochopitelně dvě spouště a masivnější konstrukci.
Paleta ráží dvojáků, které podnik nabízí, je velmi široká. V katalogu najdete jen ty, které se nabízejí standardně. Horní hranice je v zásadě stanovena pouze existencí takové ráže. Pak není problém ji vyrobit. Ve skladu nábojů k nastřelování jsme objevili mezi jinými zajímavými náboji také několik balení impozantních nábojů 600 Nitro Express. Výrobce tvrdí, že dvojáky dodává celkem v 26 rážích.
Jednou z lahůdek v nabídce je dvoják se čtyřmi hlavňovými svazky. Tři jsou kulové, čtvrtý je dvojka v ráži 12.

Demas

demas

Kulovnice
Jednoranové kulovnice řady Diamant najdeme v nabídce v poměrně malém rozsahu. Vznikají na stejném závěru jako dvojáky, mohou být opatřeny jak zámkovými deskami tak být bez nich a zpravidla nemají pevná mířidla, neboť jsou od počátku určeny pro střelbu s použitím zaměřovacího dalekohledu.

Dvojky
Také nabídka dvojek je poměrně rozsáhlá. Jednotlivé modely se od sebe liší především výzdobou a kvalitou dřeva, přičemž v nabídce jsou ráže od 12 do 28.

Legend
Zbraně s vnějšími kohouty pro myslivce se už dnes vyrábějí zřídka, většinou právě jen na zakázku. Jenomže právě ty vnější kohouty někoho prostě umějí vzít za srdce. S nimi je to prostě jako za starých časů. A tak, pokud na to máte, si můžete objednat jak dvojku lancasterku, tak dvoják v provedení Legend.
Pokud někdo chce celopažbenou jednohlavňovou kulovnici, vlastně štuc, může ho pochopitelně také mít.

Demas-lícování
 Puškař skládá dohromady baskuli a hlavňový svazek. Zadek svazku je očazen plamenem. Pokud se při zavření závěru očazení setře, musí se na místě otěru ubrat materiál. Opatrně.

Závěr
Firma Demas od svých počátků staví své dvojáky, dvojky a jednoranové kulovnice na bázi masivního závěru s celkem šesti háky, umístěnými ve dvou řadách za sebou. Přední řada háků se opírá o čep, na kterém se svazek sklápí. Výstupky zadních háků zapadají do vybrání ve spodní části čela lůžka hlavní. Vše  ovládá klasická a osvědčená Scottova temenní klička. Závěr je tedy uzamčen velmi důkladně a spolehlivě.

Závěr Demas

Závěr Demas
Háky důkladného závěru Demas při pohledu z boku a zdola


Kozlice
Moderní loveckou a sportovní zbraní jsou pochopitelně kozlice. V nabídce jsou nejrůznější provedení brokových i kulových kozlic, počítaje v to i zbraně párové. Není na kontinentu mnoho výrobců, kteří by zakázkově vyráběli párové kozlice. V Anglii je to jinak, ale to je za kanálem.

A naše dojmy
Přehled nabídky firmy Demas vznikal podle katalogu, protože při prohlídce výrobních prostor jsme viděli jen cca 10 hotových zbraní. Všechny ostatní byly v nějakém stádiu rozpracovanosti. Při kapacitě podniku 300 zbraní ročně sem prostě nepřijíždějí kamiony pro tuny stejných výrobků, ale milovníci krásných zbraní, kteří si své miláčky odvážejí v kazetách moderními automobily.
Všechny zbraně, které jsme měli v rukou, se vyznačovaly perfektním zpracováním jak na povrchu, tak uvnitř. Přechody mezi kovem a dřevem byly hmatem takřka nepoznatelné. A k tomu pochopitelně překrásné rytiny a vynikající dřevo. Prostě perfektní zbraně bez kompromisu.

Za umožnění návštěvy  provozu firmy Verney-Carron a Atelieru Demas (Atelier Verney-Carron) děkujeme firmě Detex.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3161