Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Počátky firmy Heym


Počátky firmy Heym
Datum: Friday, 24. November 2017 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Heymové patřili v 19. století k početným a významným suhlským puškařským rodinám. Jako první se v tomto středisku výroby palných zbraní objevili někdy v letech 1763-1769 Martin a Johann Heymové. Odkud sem přišli, nám není známo, ale o generaci dříve působil jakýsi Johann Caspar Heym ve Stockholmu jako pažbař. Hledání spojistosti mezi těmito lidmi by ale byla čirá spekulace.

Kolem roku 1830 působí v Suhlu puškař Jakob Heym. Nevíme o něm nic, ale perkusní obojetnice z jeho produkce se prodávala v roce 2004 u firmy Herman-Historica. V roce 1846 již zaznamenáváme v Suhlu hned tři puškaře s příjmením Heym. Byli to Georg Adam, Gottgetreu a Gottlieb. Ti však do dějin příliš nezasáhli, stejně jako další příslušníci rozvětvené rodiny, o nichž sice odborná literatura nic neví, ale jejichž zbraně se čas od času objeví na aukcích. Tak například St.Heym vyráběl v Suhlu perkusní revolvery Beaumont Adams.

Zlatá léta
Firmu, která existuje dosud, založil v roce 1865 puškař Friedrich Wilhelm Heym. Podnik se stal známým v roce 1891, když získal pod číslem 60215 první patent na bezkohoutový (hammerless) troják. Trojáky se staly vlajkovou lodí firmy.
Kromě výroby pro německý trh Heym intenzivně vyvážel do zahraničí. Vedle USA bylo ještě před I. světovou válkou významným odbytištěm jeho loveckých zbraní Rusko.
Po první světové válce firma opět vsadila na trojáky. Vyráběly se zbraně se zámky Anson-Deeley, dvojákové trojáky, trojáky se třemi spouštěmi, ale také dvojáky a kulové kozlice.
O podílu firmy na válečném úsilí v obou světových válkách nemáme bližší informace. Určitě se podílela na výrobě signálních pistolí.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3165