Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Gazela ze Zeleného


Gazela ze Zeleného
Datum: Friday, 23. February 2018 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Útočná puška vz.58 je našim čtenářům notoricky známá a díky skutečnosti, že se armáda v posledních víc než deseti letech zbavila velkého množství těchto zbraní, používá se osmapadesátka jako základ pro řadu přestaveb. Na stránkách Střelecké revue o nich pilně informujeme a soudíme-li podle vašich ohlasů, je to dobře. Aby se osmapadesátka mohla dostat na civilní trh a její majitel nemusel s policií zápasit o výjimku, je nutno z ní učinit zbraň samonabíjecí. Potom spadá do kategorie B, tedy na povolení, které je pro držitele zbrojního průkazu už dostupné.

Průkopník na poli samonabíjecích osmapadesátek nepochybně byla firma Hermex, jejíž CZH 2003 S se objevila na trhu v roce 2003, záhy poté, co nový zákon umožnil nabývání samonabíjecích verzí útočných pušek civilisty. Ještě v tomtéž roce za Hermexem následovala Česká zbrojovka s modelem CZ 858 Tactical. Menší hráč na tomto poli je puškař Petr Novohradský a je možné, že existují další méně rozšířené civilní verze, o nichž nevíme nebo na něž jsme zapomněli. Samonabíjecí osmapadesátky v původní ráži (máme i malorážkové) představují vynikající materiál pro tuning. Řada majitelů nechala svého miláčka za pomoci puškařů a špičkových doplňků obléci do velmi moderní podoby. Doplňků nabízí světový trh celkem dost.Odmyslíte-li značení, vypadá Gazela jako osmapadesátka

V posledních měsících se proslýchalo, že na trh se samonabíjecími verzemi osmapadesátek vstoupí také známá obchodní firma Zelený sport. Tento předpoklad se potvrdil v listopadu 2012, kdy Zelený sport svůj nový model, nazvaný Gazela 58, začal prodávat. My jsme se s Gazelou shodou okolností nesetkali v Zeleném sportu, ale v poměrně vzdálené severočeské metropoli Liberci v nabídce firmy Zbraně Liberec. Když jsme tam dorazili vyzkoušet několik pistolí, pravil majitel firmy Aleš Chudoba: „Tenhle týden jsem přivezl ty nové Gazely ze Zeleného sportu. Střílel jsem s nimi, nástřelka je vynikající a jestli chceš, vezmu je taky na střelnici.“ Taková nabídka se nedá odmítnout, zvlášť když v tu chvíli byly zbraně z první várky v Zeleném sportu už vyprodané.


Gazela s víkem vratného ústrojí z produkce Kinggun a puškohledem nabývá ihned na zajímavosti

Co se změnilo
Podíváme-li se na zbraň zblízka, zjistíme, že se při zběžném pohledu neliší od klasické osmapadesátky nebo například od samonabíjecí pušky CZ 858, která je u nás asi nejrozšířenější ze všech samonabíjecích verzí osmapadeástky. Gazela má však pochopitelně jiný popis. Nový popis (ostrá osmapadesátka nemá typové označení), je proveden elektrickou jehlou, což je levné a funkční řešení. Značení typu, ráže a výrobce je uvedeno na pravé straně pouzdra závěru nad zásobníkovou šachtou. Jak nám sdělili někteří obchodníci, popis na první sérii Gazel se poněkud odlišoval od toho, který uvádíme zde. Bylo zde dokonce značení slovenské firmy Kolarms. Takže je na světě další vzácná lahůdka pro sběratele osmapadesátek a jejich klonů.Nový popis je na pravé straně pouzdra závěru


Když jsme už měli Gazelu v ruce, nejvíc nás zajímalo, jak má znemožněnou střelbu dávkou, ačkoli na tom se také nedá vymyslet nic světoborného, co by tu ještě nebylo. V každém případě přepínač režimu palby má jen dvě polohy-jednotlivé rány a zajištěno. Rozebírání probíhá stejně jako u vojenského provedení: vyjmete zásobník, zkontrolujete komoru a vypustíte úderník. Pak vysunete vpravo čep na konci pouzdra závěru, zatlačíte dopředu a odklopením uvolníte kryt pružin. Odsunete závěr dozadu a vyjmete celou sestavu nahoru. Konstatujme, že na závěru nedošlo, podobně jako u modelu CZ 858, k žádným změnám. Změny se na Gazele soustředily do pouzdra závěru a spoušťového mechanismu jako u konkurence. Z původního spoušťového mechanismu modelu CZ 858 zůstala jenom jeho levá polovina, spoušť pro střelbu jednotlivými ranami. Místo pravé poloviny tam najdeme vložený a zavařený ocelový hranol. Zavařeno bylo i vybrání pro vypouštěcí páku automatické spouště. Záchyt úderníku, který je u Sa 58 dvojitý, má u CZ 858 odbroušeno pravé rameno.
Transformace na samonabíjecí verzi je u Gazely 58 jednodušší. Pravá polovina spouště zůstala, ale byla odbroušena horní část pravého záchytu úderníku. Vybrání pro automatickou spoušť je také zavařeno jako u CZ 858 a vypouštěcí páka automatické spouště chybí. V době, kdy Zelený sport připravoval vstup Gazely na trh, uváděl, že se vyrábí u zahraničního dodavatele. Zbraň je však opatřena českou zkušební značkou.

Pravá polovina spouště zůstala, ale byla odbroušena horní část pravého záchytu úderníku. Vybrání pro automatickou spoušť je také zavařeno jako u CZ 858 a vypouštěcí páka automatické spouště chybí.

Na Gazele zůstalo původní značení z doby, kdy součástky vznikly. Na nosiči hledí je původní výrobní číslo pouzdra závěru. Zbraň je podle údajů dodavatele vyrobena z uložených nepoužitých dílů a její stav toto tvrzení podporuje. Nikde žádné stopy použití, poškrábání, hlaveň jako zrcadlo.


Na součástkách závěru jsme změny nezjistili

Střílí
Jak jsme se při zkoušení zbraně shodli, střelba z Gazely je neodlišitelná od střelby z CZ 858 jak po stránce chování zbraně při střelbě, tak po stránce zásahů a spolehlivosti. Jako u každé zbraně samozřejmě záleží na tom, na jaký kus střelec zrovna padne a především na střeci samotném. Kvalitativně a střeleckým zážitkem jde tedy o rovnocenné zbraně. Aleš Chudoba, jenž prostě střílet umí, s touto zbraní nastřílel na 50 metrů z otevřených mířidel nástřel, který se vešel do kruhu o průměru 4 cm. Gazela je ve srovnání s osmsetpadesátosmičkou po konstrukční stránce upravena méně nákladně, ale účel úprav je jasný-znemožnit ze zbraně střelbu dávkou. A tohoto účelu bylo dosaženo. Menším množstvím úprav a pravděpodobně také rázným vyjednáváním s dodavateli bylo dosaženo úspor nákladů a proto zbraň může silně konkurovat cenou.
Gazela s jedním zásobníkem v základním provedení s „pádlem“ ze směsi dřeva a pryskyřice stojí na krámě kolem 4600 Kč, zatímco CZ 858 se tradičně prodává za cenu 5600-5900 Kč. Gazela v provedení se sklopkou stojí 4900 a s dřevěnou pažbou 5800.
Další marketingový tah Zeleného sportu je jeho dobře známá akce Mazlíček. Konkrétně ke Gazele bylo možno v době vzniku tohoto článkunzakoupit 1200 kusů nábojů za 2400 Kč. Gazela však přichází na trh, který je do značné míry zaplněn. Většina zájemců, kteří osmapadesátku v samonabíjecí verzi chtěli, už ji má. Na druhou stranu nižší cena pod magickými pěti tisíci může k nákupu přilákat i ty, kdo dosud z nějakého důvodu váhali. Navíc držitelé, kteří mají své samonabíjecí osmapadesátky už pár roků a pořádně jim dávají zabrat, je budou časem potřebovat vyměnit. První série byla rozprodaná neuvěřitelně rychle, takže to zatím vypadá na úspěch. A zákazník může z růstu počtů modelů na trhu jen těžit.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3185