Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Repliky evropských pistolí od Ardesy


Repliky evropských pistolí od Ardesy
Datum: Monday, 07. May 2018 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Další významnou skupinu pistolí v nabídce Ardesy představují repliky evropských (počítáme-li do Evropy i Británii) sportovních a soubojových pistolí.

ardesa1
Španělé si vypůjčili jméno londýnského puškaře Williama Parkera (připomínán od r. 1794, zemřel 1841). Nabízejí pistole W. Parker of London a W. Parker Match. Obě zbraně mají podobu evropských, resp. britských sportovních pistolí z první poloviny 19. století. Mají pevnou mušku a stavitelné hledí. Zatímco první model má napínáček, pistole W.Parker Match má stavitelný odpor spouště. Obě zbraně jsou pětačtyřicítky, určené ke sportovní střelbě a výrobce je nabízí také jako křesadlové. Ostatně doba života pana Parkera, který si vyzkoušel oba systémy, mu to dovoluje. Délka hlavní obou zbraní činí shodně 264 mm a hmotnost se pohybuje kolem 1100 gramů. Rukojeti jsou zdrsněné jemnou rybinou. Tyto zbraně už výrobce nenabízí jako kity, protože představují poněkud vyšší kategorii výrobků. V každém případě když je naše redakce před lety testovala, dopadly skvěle. Tomu odpovídá i cena, která u nás šplhá přes 7 000 Kč.
Pokud jste byli pověřeni obstarat zbraně pro chystaný souboj, pak je Ardesa tou správnou adresou. Firma k těmto účelům (a nebo jako zbraň pro sport či výzdobu pánova pokoje) nabízí perkusní pistoli Europe 1871. Hlaveň těchto zbraní je kanelovaná, stejně jako rukojeť, zakončená hraněnou hlavicí. Je to pětačtyřicítka, vyráběná výhradně jako perkusní. Křesadlová varianta neexistuje a byla by anachronická. Europe 1871 představuje sportovní nebo chcete-li soubojové pistole třetí čtvrtiny 19. století. Má pevná mířidla a hlaveň s dvanácti drážkami. Kdo chce, může si pistoli koupit v kazetě a lze koupit také kazetu s párem pistolí a příslušenstvím (nabiják, prachovnice, kleště k odlévání kulí, kladívko, klíč na pistony), takže se zde skutečně lze vybavit k souboji. Kazety jsou z ořechového dřeva, stejně jako rukojeti pistolí. Zatímco úspěchy svých zbraní v lovu i sportu podnik rád prezentuje, o úspěšných soubojích svých zákazníků se zatím nezmiňuje. Cena za kazetu se dvěma pistolemi přesahuje 20 000 Kč.


Obsáhlý materiál o předovkách od firmy Ardesa vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2009.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3195