Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - KUŠE NA ÚTOČNOU PUŠKU


KUŠE NA ÚTOČNOU PUŠKU
Datum: Tuesday, 08. May 2018 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Známe to z mnoha jiných oborů. Tak například na podvozku úspěšného tanku se postaví samohybné dělo nebo stíhač tanků. Z úspěšného osobního auta se dá postavit pickup a na úspěšnou pistoli se dá vytvořit malorážkový adaptér. Ale aby se zkřížila útočná puška s kuší? To je snad pravděpodobnější krávopes. Ale je to tady.

kusopuska Letošní americký veletrh Shot Show ukázal, že zkombinovat kuši s útočnou puškou lze. Vypadá to neobvykle, ale docela hezky. Americká firma Precisions Shooting Equipment se tam objevila s kuší, která byla instalována na tělo pušky AR 15. Tedy kombinace prastaré klasiky evropské s poměrně starou, ale neméně osvědčenou klasikou americkou. Na druhou stranu ta evropská klasika je super modernizovaná, luk kuše je kovový a mechanismus je kladkový. K celé zbrani se také dodává hever na napínání.

Kušopuška

Kuše nasazená na těle AR 15.

Výsledek této zajímavé konstruktérské činnosti nese označení TAC 15, čili Tactical Assault Crossbow 15.
Firma se rozhodla pro svoji kuši využít tělo pušky AR 15. Ostatně hlaveň se závěrem lze u této zbraně odklopit a odejmout, takže se toto tělo nabízelo jaksi samo. Více se z palné zbraně asi použít nedalo. S hlavní a závěrem, by se na tuto zbraň kuše instalovala poněkud těžko, ale toto řešení bude třeba následovat.
Ale vážně. Na zbytek pušky v podobě těla AR 15 a pažby se pak nasadí (v podání pánů od výrobce to jde opravdu jako po másle) vlastní kuše, která sestává z nosníku (těla, sochy), který se spojuje s puškou a z kovového luku s kladkami. Na spodní straně tohoto těla je umístěn hever k napínání, který však lze odejmout.

Kušopuška


Toto obdržíte, pokud si objednáte TAC 15. Puška AR 15 pochopitelně není součástí dodávky.

K umístění zaměřovacího dalekohledu je možno využít lištu Picatinny, která je součástí nosníku (sochy) kuše. A pokud je vám tato kuše na těle AR 15 stále málo zajímavá, můžete k tomu všemu přidat dvojnožku.
O výsledcích střelby s touto zbraní zatím nejsme informováni. Použitelná je nepochybně jako zajímavé sportovní náčiní a v zemích, kde je to povoleno, snad také jako lovecká zbraň.
Zbraň bez šípů stojí 1299 dolarů. Za šípy musíte připlatit ještě dalších sedmdesát.
Šíp má podle údajů výrobce energii 217 J.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3196