Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - BROKOVÝ OD NOWOTNÝCH


BROKOVÝ OD NOWOTNÝCH
Datum: Saturday, 12. May 2018 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Ve sbírce brokových nábojů pana Jaroslava Anděla se najde řada unikátů, s nimiž vás se svolením majitele budeme postupně seznamovat. Snad každému, kdo se zabývá dějinami českých puškařských firem druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století, je známé jméno pražské puškařské firmy Jan Novotný. Vyšel o ní rozsáhlý seriál ve Střeleckém magazínu číslo 5-12 ročníku 2003.
 

 Firma Nowotný však českým (německým, ruským…) střelcům nedodávala jen palné zbraně, ale jako správná obchodní firma musela svým zákazníkům nabídnout vše, co ke sportovní nebo tehdy častěji lovecké střelbě potřebovali. A to první, co střelec po zbrani potřebuje, jsou pochopitelně náboje. Podobně jako řada jiných firem, také firma Nowotný jim kromě nábojů od muničních firem nabízela nábopje pod svojí vlastní značkou. Ono to prostě lépe vypadá, když má člověk všechno své. A jeden z mála těchto dochovaných brokových nábojů se nachází ve sbírce pana Anděla.

Náboj Nowotný

Náboj, který pochází odhadem z 1. čtvrtiny 20. století, má papírovou dutinku se zeleným potiskem „J.NOWOTNÝ.“ Z druhé strany dutinky je logo firmy v podobě přes sebe položených písmen JN, ověnčených vavřínovým věncem. Jméno firmy J.NOWOTNÝ je vyraženo také do dna nábojnice. Tam se také ze značení dozvíme, že se jedná o nábojnici ráže 16, že zápalka je dávno použitá a z písmen SB odvodíme, že také firma Nowotný odebírala polotovary nábojů, resp. nábojnice od firmy Sellier&Bellot. Jestli si firma Nowotný nechávala náboje u Selliera a Bellota (tehdy sídlil ještě v Praze, takže to tam od Nowotných neměli daleko) vyrábět jen polotovary s potiskem nebo zda tam pro Nowotné náboje také plnili, se už asi nedozvíme. Stejně jako nezjistíme, zda náboj plnili u Nowotných nebo si ho dodělal zákazník až doma.

Mimochodem, zbraní se signaturou firmy Nowotný jsme viděli desítky, ale nábojů?

Náboj Nowotný

Brokový náboj Nowotný

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 1 ročníku 2010.
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3198