Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - OTE UŽ NENÍ


OTE UŽ NENÍ
Datum: Sunday, 13. May 2018 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V posledních cca 15 letech jsme mohli se sympatiemi a nadějí sledovat snažení skupiny nadšenců, kteří založili a drželi nad vodou společnost Oklahoma Territory Arms (OTE).

 

Firma vznikla na samém počátku 90. let minulého století jako pokus živit se výrobou a zdobením jednoho jediného vzoru proslulé zbraně. Podnik sídlil v Guthrie v Oklahomě. Jeho majitel a pravděpodobně jediný zaměstnanec byl Joe Underwood. Ostatní byli externisté.

 Pánové se rozhodli, že je bude živit výroba a výzdoba méně rozšířené, ale velmi známé americké jednoranové kulovnice s blokovým závěrem, postranní pákou závěru a vnějším středovým kohoutem Remington Hepburn.

Oklahoma Territory Arms

Bohatě zdobená kulovnice Remington Hepburn z produkce Oklahoma Territory Arms.  Originály od Remingtonů však byly většinou bez nákladné výzdoby.

 
Stará předloha

Konstruktér a puškař Lewis Lobdell Hepburn (1832-1914) spolupracoval s firmou Remington od roku 1871 do roku 1889. Byl šéfem Remingtonova oddělení sportovních zbraní.  Když se firma Remington dostala v polovině 80. let 19. století do finančních potíží,  přešel k firmě Marlin, kde zůstal až do smrti (více v SR 8/2007).

Výběr tohoto typu zbraně nebyl tak úplně něšťastný a jistý potenciál zde byl. Jednoranová zadovka Remington Hepburn vznikla v roce 1879 na základě patentu L.L.Hepburna číslo 220 285, který mu byl udělen 7.října 1879. Na trh přišla o rok později. Tyto zbraně se kromě účelů loveckých uplatnily především jako vynikající sportovní pušky, které si získaly skvělou pověst.

 Ceny za mizerně dochovanu průměrnou zbraň se pohybují přes tisíc dolarů, průměr se dnes prodává kolem tří tisíc a u opravdu špičkově dochovaných exemplářů jdou ceny i přes deset tisíc.

Počet vyrobených kusů pravděpodobně nepřesáhl 10 000. Alespoň jsme se dosud nesetkali se zbraní s vyšším výrobním číslem, takže puškaři Oklahomy očekávali zájem zákazníků, na něž se originál nedostal..

 Oklahoma Territory Arms

Toto provedení s tzv. saténovou povrchovou úpravou už má k originálu blíž, ačkoli povrchová úprava je moderní

Dvakrát pád

Až do roku 1997 se zde pracovalo ručně a za pomoci tradičních jednoúčelových strojů. Takhle to dál nešlo, takže v roce 1997 firma zavřela. Nicméně nebyl to krach a podnik tehdy zavíral s čistým štítem bez dluhů. Už v té době se kolem podniku pohyboval Dennis J.Dyer, který vše koupil a následně firmu přesunul do Shawnee.

Další období Dennis podle vlastních slov využil k tomu, aby pořádně nastudoval, co vlastně obnáší výroba zbraní a hlavně co obnášela v 19. století. Učil se také restaurovat. Ve spolupráci s talentovaným Rodney Storeym firmu, která se mezitím živila nezbrojní výrobou, obnovili. Začali vyrábět kvalitní kulovnice Remington Hepburn, které podle požadavků zákazníků zdobili a dávali jim tradiční i netradiční povrchové úpravy. Také se zde restaurovaly historické originály. O svých výrobcích firma tvrdila, že jsou to nejlepší repliky tohoto systému na světě. Možná to byla pravda. Možná také byli jednu dobu jediní, kteří je vyráběli. Svými zbraněmi zásobovali lovce, sportovní střelce i sběratele.

Oklahoma Territory Arms

Mechanismus kulovnice Remington Hepburn v patentovém spisu z roku 1879

Pokoušeli se zde také vyrábět další americké jednoranové zadovky, ale asi k tomu nedošlo. Zato firma prokazatelně řadu jednoranových zadovek starších vzorů restaurovala. Hranicí, přes kterou nešli, byl rok 1898. Zřejmě měli jen licenci na výrobu a opravy zbraní podle předloh vyrobených do roku 1898.

Na výzdobě nových zbraní pracoval Ken Hurst, který pracoval pro firmu Colt, respektive pro její custom shop. Pracoval také pro Winchestera a Rugera.

Jenomže výroba špičkového produktu, který není zas tak populární, se ukázala jako cesta do pekel. Firma začala mít už někdy kolem roku 2004 problémy s placením účtů a v následujících měsících se nějak vyrovnávala se svými zákazníky, kteří složili zálohy na zbraně. Majitel neutekl, nezaložil nové s.r.o. s lehce pozměněným názvem a vůbec jednal seriózně. Pokud je nám známo, firma někdy potom skončila se ctí.

 


 

  

 Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3199