Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - ZBRANĚ NA ORLÍKU


ZBRANĚ NA ORLÍKU
Datum: Monday, 28. May 2018 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Zámek Orlík nad Vltavou patří k nejromantičtějším památkovým objektům na našem území. Kdysi se tyčil vysoko nad řekou Vltavou, dnes stojí na skále nad romantickým přehradním jezerem. Také na Orlíku najdete zbraně. A ne ledajaké zbraně.

Protože Orlík patřil a patří dlouhá léta Schwarzenberkům, najdeme zde zbraně, které mají vztah k historii tohoto rodu. Zbraně jsou zde uloženy ve dvou expozičních prostorách, které se výrazně liší.

Orlík

Malá zbrojnice
Jako první návštěvník přijde do tzv. malé zbrojnice. Zde jsou vystaveny převážně zbraně vojenské. Schwarzenberkové byli kromě mnoha jiných profesí také diplomaty a vojáky habsburské monarchie. Z válečných cest a tažení si v 18. a 19.století přivezli řadu kořistních nebo památečních zbraní.
Zřejmě nejstarší jsou mezi nimi chladné a především palné zbraně tureckého původu. Turecké války trvaly až do 18.století a my zde z té doby nacházíme klasické křesadlové pušky se španělskými zámky a kyjovitými pažbami.
Z trofejních zbraní nás zde zaujaly také zbraně italské. Jak známo, Itálie byla minimálně od roku 1848 úhlavním nepřítelem Rakouska-Uherska. Definitivní konec tomuto soupeření učinila až I. světová válka. V malé zbrojnici na Orlíku stojí za pozornost italská (sardinská) jezdecká přílba a dva klobouky italských pěšáků z poloviny 19.století. V této místnosti najdeme i zbraně dalších rakouských úhlavních nepřátel-Prusů z války roku 1866.
Jsou zde vystaveny i vojenské pistole. Vedle standardních modelů pro obyčejné vojáky tu najdete i zbraně takových puškařů jakými byli Georg Exl nebo Johann Andreas Kuchenreiter.

Lebeda-perkusní troják
Perkusní troják z dílny A.V.Lebedy. A perkusních trojáků uvidíte na lovecké chodbě hned několik.


Lovecká chodba
Zážitek vpravdě nadpozemský však připraví milovníkovi historických loveckých zbraní lovecká chodba. Jedna vedle druhé zde jsou vystaveny lovecké zbraně, které cca od poloviny 18. století do konce 19. století sloužily Schwarzenberkům k lovu. Nejde tedy o sbírku zbraní, ale o dochovanou zbrojnici, do níž byly zařazovány stále nové a nové typy zbraní, zatímco ty staré se staly spíše dekorací.
Najdeme zde práce z celé Evropy, ačkoli největší podíl zde zřejmě mají výrobky puškařů vídeňských a pražských, ale jsou zde pochopitelně i zbraně místních mistrů.

Orlík-Fruwirth
Křesadlové kulovnice z dílny vídeňského puškaře Johanna Fruwirtha. Je jich celkem devět číslovaných kusů.

Můžete zde vidět pohromadě například nejméně tři perkusní trojáky. Je mnoho těch, kdo v životě neviděli ani jeden. Všechny tři jsou českého původu. Jeden vyrobil A.V.Lebeda v Praze, druhý Jan Burda v Praze, který spolu s Nowotným z Litoměřic vyrobil i třetí z těchto zbraní. Když už jsme psali o A.V.Lebedovi, objevili jsme zde i dvojku s hlavněmi od proslulé firmy Le Page a opatřenou nesignovaným Lebedovým skříňkovým zámkem.
Vídeňských puškařů je zde zastoupeno hned několik, ale uveďme jako příklad soubor devíti křesadlových kulovnic od Johanna Fruwirtha nebo zbraně z dílny Contrinerů. Vídeňské výrobce větrovek zde zastupují opakovačky systému Girardoni od Josefa Lowenze.

Orlík-lovecká chodba
Lovecká chodba by mohla být nazývána také chodbou loveckých pokladů


Jihočeské puškaře reprezentují lancasterky a lefošky od dvorního puškaře Josefa Gutwirtha z Orlíku a kolekce šesti křesadlových brokovnic-jednušek od proslulého Ferdinanda Morávka z Českého Krumlova.
Zlatý hřeb lovecké chodby tvoří zcela nepochybně lovecké zbraně, které proslulý vojevůdce a diplomat éry napoleonských válek Karel I. ze Schwarzenberka dostal od hlav  tehdejších států. Českého původu jsou v této kolekci jen párové kulovnice Wilhelma Wolfa z Vernéřova, které mu daroval Maxmilián Bavorský.
Stav zbraní je, alespoň pokud můžeme soudit z jejich povrchů, velmi dobrý.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2009


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3201