Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - KŘESADLOVÁ HAMMERLESKA MILOŠE SKRBKA


KŘESADLOVÁ HAMMERLESKA MILOŠE SKRBKA
Datum: Thursday, 07. June 2018 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Když nám do redakce zavolá puškař Miloš Skrbek z Vysoké nad Labem a řekne, abychom se přijeli podívat, protože má něco zajímavého, vyklube se z toho... no zpravidla něco opravdu zajímavého. Tento pán je totiž tvořivý a když řekne, že něco vyrobí, tak je jasné, že to tak bude. Navíc v rozumném čase, takže se hotového výrobku dožijeme. Tím se liší od řady jiných puškařů, kteří mají veliké plány a u těch plánů taky zůstanou.

skrbek Miloš Skrbek se tentokrát nechal inspirovat systémem ryze českým, který pochází z první poloviny 18. století. Vyrobil křesadlovou kulovnici s vnitřním křesadlovým zámkem.  Vzpomněli jsme si, že se už před časem zmiňoval, že tyto věci studuje.
O zbraních s vnitřním křesadlovým zámkem bylo již mnohé napsáno. Vznikly zcela jistě z potřeby chránit nejzranitelnější část křesadlové zbraně, kterou byl nepochybně zámek a pánvička, před povětrnostními vlivy. Vlhkost dokázala výstřel snadno znemožnit právě v nejméně vhodnou chvíli. Vnitřní křesadlový zámek také ze zbraně odstranil součástku, která mohla při manipulaci nejsnadněji o něco zavadit, což byl nepochybně kohout. Ze zbraně sice se zámkovou deskou zmizela také velká kovová plocha, která mohla nést výzdobu, ale to v případě technického unikátu nehrálo nejdůležitější roli.
Zbraně s vnitřním křesadlovým zámkem jsou, jak již dokázali čeští badatelé, vynálezem českých puškařů. Na počátku všeho stál puškař Stanislav Paczelt, jehož zbraň s vnitřním křesadlovým zámkem a signovaná „Stanislaus Paczelt 1738“ je uložena v londýnském Toweru. Také další zbraně tohoto puškaře s vnitřním křesadlovým zámkem jsou signovány jménem bez uvedení místa působení. Vzhledem k tomu, že existuje běžná křesadlová zbraň, signovaná „Stanislaus Paczelt Mestetz“, můžeme předpokládat, že působil buď v Městci Králové nebo v Heřmanově Městci. Starší čeští badatelé správě předpokládali, že se daleko spíše jednalo o Heřmanův Městec, který patřil Šporkům, konkrétně synovci Františka Antonína Sporcka Josefu Sporckovi. Tuto teorii v roce 2001 podpořil dalšími argumenty Vladimír Dolínek.
Paczelt našel napodobitele a pokračovatele jak doma, tak v zahraničí. Křesadlovými hammerlesskami nejvíce vynikli především bratři Morávkové, kteří pocházeli z Golčova Jeníkova. Ferdinand Morávek je vyráběl také na Českém Krumlově, kam později přesídlil. Vyráběl je také Georg Lippert z Chebu a z Hradce Králové pocházející Václav Pacholík, puškař v Bratislavě. Čas od času je možno v některém muzeu nebo na aukci objevit exemplář tohoto systému, o kterém se dosud nevědělo. Křesadlové hammerlesky se sice masově nerozšířily, ale svět s nimi v 18. století počítal. Sběratelé si tyto zbraně vysoce cení. Nedávno se pár kulovnic s vnitřním křesadlovým zámkem od Ferdinanda Morávka z Golčova Jeníkova nabízel v aukci za 15 000 euro, ale konečnou cenu se nám nepodařilo zjistit.

Skrbek


Po dvou stoletích
Miloš Skrbek při výrobě své plně funkční repliky neměl neustále k dispozici originál. Pracoval však na základě studia dochovaných zbraní tohoto systému, které viděl v našich muzeích a na památkových objektech. Jak sám přiznává, pomohlo mu i schéma vnitřního křesadlového zámku, které kdysi publikoval Petr Moudrý. „Stačilo si to všechno prostudovat, propočítat a pak se pustit do práce, kterou dobrých 200 let nikdo nedělal. „Bylo to příjemné.“ Řekl nám k tomu puškař. „Předpokládám, že jsem se při konstrukci setkal se všemi problémy, které museli přede mnou řešit Paczelt, Morávkové a jejich napodobitelé. Vyrobit klasický francouzský křesadlový zámek je jednodušší. Jeho demontáž je snadná, takže se případné nepřesnosti a nefunkčnosti dají snadno řešit. Tady je všechno schované v pouzdru za hlavní.“

Skrbek
Pohled na viditelnou část vnitřního křesadlového zámku jsme zachytili ještě na nehotové zbrani bez signatury. Kohout je v přední poloze a ocílka odskočila směrem nahoru.V pouzdře za hlavní Paczeltových, Morávkových i Skrbkovy zbraně je uložena tyč s čelistí, v níž je upevněn křesací kamínek. Energii tomuto mechanismu dodává pružina, která se napíná pomocí napínací páky, jež je umístěna ve spoušťovém obloučku před spouští. Chce to trošku síly, aby se mechanismus napnul.
Vpředu před tímto mechanismem je v horní části pouzdra výřez s odklopným krytem, který plní funkci ocílky a současně chrání střelný prach před povětrnostními vlivy. Tento kryt je upevněn na pantu a při úderu „kohoutu“ odskočí směrem nahoru. Ač se to nezdá, vykonává ocílka-kryt podobný pohyb jako ocílka a současně víčko pánvičky francouzského křesadlového zámku. Pod tímto krytem je v pouzdru umístěna pánvička, na kterou se sype střelný prach. Plamen z pánvičky prošlehává poměrně velkou zátravkou, která prochází přímo dnovým šroubem, zezadu do hlavně.

Skrbek
Páka před spouští slouží k napínání bicího mechanismu.

Skrbek
Výzdoba dřeva napodobuje zbraně 18. století


Právě tato zátravka je podle Miloše Skrbka problém. Vznikaly zde nepříjemnosti s tím, že plamen vždy neprošlehl do komory a občas se objevilo selhání. Jak Miloš Skrbek říká, „Věděl jsem, že na něco z toho, co Paczelt, Morávkové a jejich pokračovatelé ovládali, jsem já ještě nepřišel. Vyzkoušel jsem víc druhů střelného prachu, trochu si se zbraní pohrál, a všechno začalo fungovat jak má.“
Miloš Skrbek převzal nejen systém zbraně, ale také její vzhled. Dřevo se drží starých vzorů, stejně jako mosazné kování a výzdoba kovu. Přibyla jen nová signatura „SKRBEK VYSOKÁ“.
Jelikož zbraň je stále ještě ve vývoji, puškař ji zatím nenabízí. Vlastně původně vznikla jen pro radost, protože, jak říká, „Jsem si chtěl zkusit udělat věc, kterou na beton dvě stě let nikdo nedělal“. Pokud zájem přetrvá, tak se časem uvidí. Jelikož se však pověst o staronové zbrani mezi předovkáři a milovníky rarit na východě Čech rychle rozkřikla, stejně se již zájemci preventivně hlásí.

Miloš Skrbek
Miloš Skrbek a jeho zbraň při ladění zámku. Oblak dýmu je pouze nad ocílkou, v komoře střelný prach nebyl


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3205