Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Střelecká revue 8/2004


Střelecká revue 8/2004
Datum: Tuesday, 17. August 2004 @ 21:45:02 CEST
Téma: Články


Vyšlo osmé číslo Střelecké revue. Pravda, již je to pár dní.

Na titulní straně jsou pistole CZ 75 D Compact v pouzdrech firmy Milec.

Zaujalo nás

V rubrice na téma co kdo kde má, se objevila pistolka DUO, ruská pistole Viking, brazilská pumpa Magtech a řada jiných věcí. Zkrátka Pavlu Klozíkovi s Přemyslem Liškou to dalo na dvě strany.

Vkládaná příloha

Na dvou vnějších stranách se CZ UB chlubí úspěchy svých střelců a na dvou vnitřních stranách najdeme akční nabídky pistolí a kulovnic. A mně se to moc líbí. Dost zajímavý nápad.Pistole na schody

Pistolku, která byla kdysi v Itálii zřejmě free a prodávala se v železářství, představuje na dvou stranách Ivan Chludil. Každopádně to má tři výměnné hlavně a je to velmi jednoduché, avšak funkční.

Novinky z Uherského Brodu

Pětasedma z nerezu, ouplně nová sportovní pistole-větrovka, vylepšená vzduchovka, kulovnice a samonabíjecí brokovnice... Inu, vypadá to, že by to v Brodě mohlo pořádně šlapat. Jako akcionář mohu to kvituji s povděkem.

Jericho 945 FS

Izraelskou pistoli v pětačtyřicítce si vyzkoušel Pavel Klozík a byl s ní zřejmě dost spokojen. Své poznatky a obrázky vtělil do jedné strany.

Mauser M2

Pistoli, která sice udělá díru do člověka, ale zas tak velkou díru do světa neudělala, představuje na dvou stranách Pavel Klozík a s jistými výhradami ji asi i bere. Jinak tato zbraň je z hlediska původu jedním z produktů globalizace. Pořádně se neví, kdo ji zkonstruoval a zřejmě ani kde se vyrábí.

Oldtimer Taurus

Tentýž pán byl návštěvou u Řeháků, kde objevil starého Tauruse, kterého Řeháci objevili již před ním rezatého, nechali ho porýt a nyní nabízejí k prodeji. Starý Taurus Pavla zaujal a při střílení s ním dosáhl nečekaných výsledků. Jedna strana.

Colt Police Positive Special MK V

Zajímavého pohrobka již dávno nevyráběného, ale populárního služebního revolveru představuje na jedné stránce Ivan Chludil.

Pistole TT ze Strakonic

Jiří Fencl se strakoncké pistoli pana Tůmy a Tanfoglia věnuje dosti zeširoka na dvou stranách.

Miso Valašské Meziříčí

A na půlce strany představuje Pavel Klozík prodejnu zbraní a opravnu optiky, sídlící na Valašsku.

Ladiči z Vídně

Rakouská firma ladí především domácí zbraně nebo české CZ 75. Její úpravy jsou zajímavé tím, že charakter zbraně nezmění nevratně-můžete ji zase "odstrojit".

Tanfoglio GT 22

Kdesi v Novém Vojířově objevil Pavel Klozík pistolku, kterou už Tanfoglio nevyrábí. Vyzkoušel si ji a napsal o ní stručný článek. Zbraň nic moc, ale zas tak úplně špatné to nebude. Jedna strana.

Balistický analyzátor BA04S

A podívejme se, co to vyrábějí u nás v Pardubicích.

Nejlépe jdou pouzdra s pojistkou

Přemysl Liška si povídal s panem Milcem, majitelem firmy na pistolová a asi nejen pistolová pouzdra. Jestli jsem to dobře pochopil, pan Milec si je dost jistý, že nabízí kvalitu za solidní peníze a vidí budoucnost firmy optimisticky. Samozřejmě se v článku dočtete třeba o nejprodávanějších modelech...
Dvě strany.

Ze světa zbraní

Tak mezi zajímavostmi, které život dal a vzal, mne doslova nadchnul nůž od Victorinoxu, do nějž je zamontována paměť s kapacitou 64 MB, kterou lze připojit přes USB port do počítače. Že tyhle věci jsou už běžné, to vím, ale že někoho napadlo namontovat to do nože, je dobrý fór a hodilo by se to. Nůž totiž nosím pořád.

204 Ruger

Pod tímto titulkem se na jedné straně skrývá nejen velmi krátké povídání o tomto konkrétním náboji, ale také a především přehled některých novinek známé firmy Hornady.

S replikami na lovu

Firma Davide Pedersoli publikovala fotografie úlovků, uskutečněných zbraněmi-replikami její výroby. Jedna strana.

Zbrojovka na rozcestí

O neslavné nedávné minulosti Zbrojovky Brno, o její pohnuté současnosti a budoucnosti, která je někde ve hvězdách, si povídal Přemysl Liška se správkyní konkurzní podstaty této dříve veliké firmy Ilonou Strmiskovou a s Rudolfem Fulínem, který se se firmě opět po nějaké době objevil.
Čtení je to více než zajímavé.

Kulobroky Zoli Z 95

Autor, schovaný pod značkou (pr.)se na jedné a půl straně zabývá výrobkem jedné z četných puškařských firem, které najdeme v italském Gardone Val Trompia. Předpokládám, že autor vycházel z materiálů výrobce či dovozce.

Supervzduchovka Daystate

Větrovka s úsťovou energií střely až 170 J, to už je zajímavá věcička. Chrabří britští policisté ji prý budou používat na sebeobranu (!) a nebo proti zdivočelým psům. Primárně je to určeno pro výcvik střelců na dlouhé vzdálenosti. Půl strany, autor jfl.

Bahna 2004

Rozbahněná Bahna připomenou obrázky Jiřího Fencla s krátkými popiskami. Dvě strany.

Zaměřovací dalekohledy

Třiačtyřicátý Sešit SR je dílem Jiřího Fencla, který při jeho zpracování zřejmě prošel hromady firemních katalogů, internetových stránek a nějaké ty prodejny. Vytvořil tak přehled zaměřovacích dalekohledů, resp. jejich značek, které lze v dané době na našem trhu s větší či menší námahou sehnat. A to je nepochybně zajímavé.
Mimochodem, díky tomuto materiálu jsem stačil do odkazů na G-I doplnit některé výrobce optiky, kteří nám dosud chyběli.

Inzerce

V inzerci někdo nabízí 16 ročníků časopisu DWM za deset litrů. Že by DWM kdy vydávaly časopis, mi není známo. Viděl bych to na překlep a za deset litrů je DWJ. Jinak je tam úctyhodná nabídka SR a SM starých ročníků. Někdo zřejmě končí, ale já mám malý byt.


Jo, jeden pán taky hledá věřitele Arms Moravie. Někdo říká, že se tam nepěkně tunelovalo, ale co já vím.

Británie opět přitvrzuje

Všichni vědí, že Angličané mají pod vládou Antonína Blaira se zbraněmi po žížalkách. Pesimisté vždy říkají, že bude hůř. A mají pravdu. Noví labouristé zase něco vymysleli. Tento článek ovšem kromě nových úztap ještě shrnuje důsledky starých úprav pro lovce a střelce.

Slavná bojiště našich dějin

V tomto pokračování se dostáváme do jižních Čech, na hráz rybníka Škaredý, kde bratr Žižka s houfem pěšáků a několika vozy železné pány přes hradbu nepustil. Kdyžtě sesedli a v bok jeho udeřiti, je v bahně rybničním znamenitě pobil.

Ohlasy, názory, informace

Rubrika má tentokrát dokonce tři stránky a nejzajímavější z ní mi připadá až poslední článek pana Gibsona a pak taky dvě zprávy o výstavách v Chomutově. Ale jak koukám, je toho tam ještě víc. Třeba to povídání o "balistickém otisku prstů".

Poradna

V Poradně se tentokrát zodpovídaly dva dotazy. V jednom Jan balcar vyvedl z omylu majitele Parabelly, jenž se domníval, že má tak trochu unikát a ve druhém Ivan Chludil určuje belgický revolver.

Lovecké zbraně systému Darne

Na jedné stránečce se věnuji knize o zajímavých francouzských zbraních pro lovce z doby kolem přelomu století páry a elektřiny se stoletím atomu a benzínového smradu.

Obrněné vlaky Wehrmachtu

Z mého hlediska absolutního neznalce této problematiky je článek Karla Šimka o německých pancéřových vlacích za II. světové války velmi zajímavý. Dvě strany.

Letecké muzeum v Linkopingu

Josef Novotný se s Klubem cestovatelů Střelecké revue vypravil do Švédska, aby shlédl mimo jiné tamní letecké muzeum. Protože Švédsku se vyhnuly obě světové války i vláda rudých bratrů, je toho tam zachováno hodně. Seznam strojů je úctyhodný, obrázky pěkné. Dvě strany.

Revolver Major

Československý revolver z počátku šedesátých let si rozebral a popsal Ivan Chludil. Je evidentní, že tak učinil neobyčejně rád a s potěšením.

Steyr LG 100

Jiří Fencl představuje na dvou stranách rakouskou sportovní větrovku. Vychází zřejmě z firemních materiálů a především z článku v časopise Visier, jehož redaktoři zbraň testovali.

Byli jsme při tom

Na předposlední stránce jsou obrázky z letošních oslav v Normandii. Kupodivu jsou na nich lidi, stroje a nikoli papaláši, kterých letos mělo přijet strašně moc.

Letní číslo Střelecké revue je letos opět pestré a obsažné. A to jsem zdaleka nezaznamenal všechno, co se na 84 stranách nachází.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=737