Studijka o Karlu Krnkovi
Datum: Thursday, 31. March 2005 @ 14:00:00 CEST
Téma: Články


Nedá se říci, že bychom rubriku Krnkové na G-I nějak zvlášť přecpávali. Jako drobnou kompenzaci tohoto úhoru si dovolím sebestředné upozornění na jednu z posledních prací o mladším z konstruktérů tohoto jména.

Jedná se o studii připravenou pro vědecké sympozium Čas pádu rukopisů, které ve dnech 24.-25. května 2003 pořádal Historický ústav Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v Kostelci nad Vltavou. Bylo to, pokud mě paměť neklame, druhé sympozium v řadě nazvané Zíbrtův Kostelec. Tím Zíbrtem je pochopitelně Čeněk Zíbrt, který se v Kostelci (u Orlíka, to je myslím docela jasné místopisné určení) narodil. [redakční poznámečka: píšu tenhle text ve Wordu, který ze Zíbrta dělá zásadně Závrta. Zajímavé.]

Dnes dopoledne mi konečně přišel dlouho ohlašovaný a připravovaný sborník z této akce. Vročení má 2004, ale to je jen tak pro formu. Publikace, kterou sestavili Dagmar Blümlová a Bohumil Jiroušek, se jmenuje – jak jinak – „Čas pádu rukopisů“ a vydala ji Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, jmenovitě Historický ústav, ve spolupráci s NTP Pelhřimov v obvyklém minimálním počtu 200 výtisků. Když se dá každé autorce a autorovi a účastničce a účastníkovi akce jeden kousek, což je zavedená praxe, mnoho volných kousků věru nezbyde. Ale ona se nějaká standardní distribuce u podobných opusů ani nečeká.

Nu a v tomto sborníku, který je mimochodem typograficky a knihařsky velmi hezky vypraven (což se mi připojeným narychlo zhotoveným snímkem nepovedlo právě dobře zachytit), disponuje 316 stranami a některé příspěvky v něm vůbec nejsou k zahození, vyšla i ona studijka o Karlu Krnkovi. Jmenuje se Čas „boje o českou repetýrku“, začíná na straně 289 a končí dvěma obrázky na straně 309. Zabýval jsem se v ní s mnoha peripetiemi takzvaným soubojem Krnkovy a Mannlicherovy opakovačky v 80. letech 19. století. Není to jistě žádné arcidílo, ale příznivce této problematiky by snad mohlo potěšit trochu více než … však víte, tohle už tu znovu otevírat nebudeme.Časem by měla v této řadě sborníků vyjít také studijka věnovaná účasti Karla Krnky na Zemské jubilejní výstavě v Praze v roce 1891. Ta je myslím o něco zajímavější a hlavně objevnější než výše zmíněný počin.

Nějaké extrakty z těchto „tvrdě vědeckých“ textů se jistě objeví ve Střeleckém magazínu – kdo by taky psal pořád něco nového, že ano (navíc mi to poslední dobou ani moc nejde, holt si svou daň začíná vybírat syndrom vyhoření…). Takže davy těch, kteří se k téhle úzkonákladové publikaci nedostanou, určitě nemusí smutnit. A kdyby o to snad někdo opravdu moc stál, napadá mě, že by to bylo možné vyfotit digitálem a pověsit na G-I. Problém je totiž v poznámkách pod čarou, které se elektronicky špatně převádějí. Uvidíme.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=871